Musíte mít přístup k nějakému toku, z kterého následně byste získávali energii. Takže zde vystává otázka: „Na jak velkém vodním toku bych měl/měla vystavět budoucí vodní elektrárničku?“. To se odvíjí od toho, jak velký vodní proud je v místě výstavby a také na tipu elektrárny. Například speciální generátor, který je k vidění v Malé vodní elektrárně Želina, která se nachází v malebném ŽELINSKÉM meandru řeky Ohře, poblíž města Kadaň v chomutovském okrese, kraji ústeckém, je speciálně určen pro malé potoky.
A funguje na relativně jednoduchém způsobu. Na předem určeném říčním toku je nutné předem vybudovat hráz, která vytvoří na řece „schod“. Na tuto hráz se pak následně nainstaluje samotné zařízení. Dále to funguje vcelku snadně, lze to připodobnit k čerpání benzíny či nafty z jednoho auta do druhého. U tohoto speciálního generátoru, který vyvinulo České vysoké učení v Praze, se zapne elektromotorek za účelem sání vody, toho je dosaženo tak, že jeden z konců tohoto, dá se říct, „čerpadla generujícího elektrickou energii“, je ponořen ve vodě, kde je „vyšší hladina“, to vytvoří podtlak. Následně se z elektromotoru, který zapříčinil proudění vody přes tento speciální generátor, stane generátor elektrické energie. Ta už dále funguje jako klasická turbína užívaná ve vodních elektrárnách. Takže si to shrneme. Velkou výhodou tohoto zařízení je ta, že funguje bez problému na malých tocích s nízkým průtokem vody. Nevýhodou ale je fakt, že o co menší proud vody k provozu potřebuje, o to méně energie generuje, což je nutné brát v potaz.
Na druhou stranu je logické a jasné, že běžný smrtelník si jen tak regulérní vodní elektrárnu nevybuduje. V případě, že zainvestujete jak do koupě zařízení, taktéž nejspíše i do koupě pozemku alespoň s malým potokem, tak se Vám to jednou určitě vrátí. A ještě víc se Vám to vrátí, když si také pořídíte !
Nezařazené